albay rüştü kobaş abgınba

1 1877-78 osmanlı-rus savaşı sonucunda sürgün edilen abhazlardandır . adapazarı- karasu "kobaşlar (bganaa)" köyünün kurucuları olan "abgınba" sülalesindendir. 1899 yılında harbokulunu bitirdikten sonra, 1906da düzceye atanır.

aynı yıl, jandarma örgütüne geçerek düzce jandarma bölük komutanlığı görevine getirilir. osmanlının karizmasını yerle bir etmiş olan dünyaca ünlü çakırcalı mehmet efeyi (zamanında çakırcalının haberleri ingiliz, fransız gazetelerinde baş sayfadan veriliyormuş) yakalamakla görevlendirilir.düzce-adapazarı yöresindeki abhazlardan oluşturduğu kırk kişilik gönüllü birliğiyle bu görevi başarıp çakırcalı efeyi öldürerek ün kazanır. (çakırcalının on beş yıllık Eşkiyalık yaşamında 1081 kişi öldürdüğü söyleniyor.)

yaşar kemalin yazdığı "çakırcalı efe" romanının "çakırcalıyı biz öldürdük" adlı ikinci bölümünde rüştü kobaşın çakırcalı efe ile ilgili anılarına yer verilmektedir. aslında çakırcalıyı çatışma sırasında kardeşi osman abgınba öldürmüştür. çakırcalı efe azılı bir çerkes ve arnavut düşmanıdır. romanda bu tafsilatlı bir sekilde anlatılmaktadır. albay rüştü kobaş ve arkadaşlarının başarılı olmalarının en önemli sebeplerinden biri de, kendi aralarında konuşurken hep abhazca konuşmuş olmalarıdır. böylece çakırcalıyı takip ederken dışarıya hiç bilgi sızdırmazlar.
(romanı nartsözlük sakinlerine tavsiye ederim.)

daha sonra rüştü kobaş, balkan savaşında kafkas göçmenlerince oluşturulan gönüllü süvari birliklerinde komutanlık yapar.milli mücadele yıllarında düzce-hendek yöresinde, özellikle kafkas göçmeni abhazlar arasında oluşan ikinci ayaklanma hareketi sırasında (19 temmuz 1920), t.b.m.m. hükümeti tarafından bolu jandarma komutanlığına atanır. t.b.m.m.nde ızmit milletvekili olan eski adapazarı kaymakamı fuat carım ile birlikte yöredeki kafkas göçmenlerinin ileri gelenleriyle bağlantı sağlayarak, bu halk hareketinin barış yoluyla ve kansız olarak sona erdirilmesinden etken olur (eylül 1920). cumhuriyet devrinde de çeşitli görevlerde bulunduktan sonra albay rütbesinden emekliye ayrılır. (ölüm tarihi ile ilgili bir kayıta rastlayamadım.)
hayatı ile ilgili tarihi bilgiler vikipediden alıntıdır.

(#12222) nartkun|8/12/2007 01:11 ~ |
2 1909 yılında jandarma teşkilatının reorganizasyonunda görev almış ve başarılı olmuştur. örnek askeri hayatı askeri okullarda hala ders olarak okutulur. *

(#16908) shumaf|23/1/2019 11:08 ~ |
online yazarlar
0 kayitli onlayn (0)sayfa üretim süresi:0.0003